Przedstawiam projekt toalety gościnnej w jednym z mieszkań inwestycji Zielona Italia (developer Marvipol). Właścicielami jest para 50-ciolatków, którzy kolekcjonują porcelanę m.in. z Delf i Royal Copenhagen, stąd motywem przewodnim, zastosowanym zarówno w toalecie jak i głównej łazience, jest kolor kobaltowy, charakterystyczny dla tego rodzaju porcelany.

09_JP_FAwiz_9

W mieszkaniu znajduje się oddzielne pomieszczenie gospodarcze z pralką i licznymi szafkami, dlatego planując toaletę mogłam skoncentrować się głównie na aspekcie wizualnym. Jedynym elementem, poza kolorem, narzuconym przez inwestorów, była zniszczona około 100-letnia toaletka, którą po renowacji chcieli wykorzystać jak szafkę pod umywalkę. Mebel ten skłonił mnie do pójścia w kierunku stylu angielskiego, ale z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań i materiałów – łazienka ma tylko 1,6m2, więc zdecydowanie się na klasyczny stylu angielski zrobiłoby przytłaczające wrażenie.

08_JP_FAwiz_8

Toaletkę przemalowano na jasno-niebieski kolor (jeden z odcieni porcelany) i wymieniono blat na biały marmur z szarymi żyłkami. Farbą o tym samym niebieskim odcieniu pomalowano część ścian i sufitu. Dla uzyskania staro-angielskiego efektu do pomieszczenie wybrałam owalną podwieszaną umywalkę Birova Laufen oraz baterię Hansgrohe Metris Classic o eleganckiej, miękkiej linii. Ponadto zamontowałam stojącą miskę sedesową Hommage Villeroy&Boch i grzejnik Charleston firmy Zehnder – kształtem nawiązujące do początku XXw. Typowo nowoczesne rozwiązania to duża tafla lustra klejona do ściany optycznie powiększająca łazienkę, foto-tapeta winylowa o futurystycznym wzorze świetnie komponująca się kolorystycznie z pozostałym wyposażeniem oraz podświetlany taśmami LED przezierny sufit napinany zastępujący oświetlenie główne. Elementem spajającym klasykę z nowoczesnością są płytki z kolekcji London Macieja Zienia: połączenie czarnego dekoru Big Ben z białymi płytkami Piccadilly, Oxford i Kensington (ułożonymi w kilka różnych wzorów) oraz płytkami lustrzanymi z tej samej kolekcji, przyklejonymi na ścianie i na suficie w taki sposób, że odbijają fragment ściany pomalowanej na kobaltowo. W prezentowanej łazience kolor kobaltowy występuje w umiarkowanej ilości: jako tkanina na abażurach kinkietów, na fototapecie oraz w postaci szklanych dekoracyjnych listew w 3 odcieniach niebieskiego. Kolory wiodące to czerń i biel.

07_JP_FAwiz_7

W końcowym efekcie uzyskałam niepowtarzalne i eleganckie wnętrze o ponadczasowym charakterze, będące współczesną interpretacją tradycyjnych wartości i klasycznego pojęcia piękna. Łazienka ta łączy przeciwieństwa i prowokuje.

13_JP_FAciana_2 12_JP_FAciana_1 11_JP_FAciana_3 06_JP_FAwiz_6 05_JP_FAwiz_5 04_JP_FAwiz_4 03_JP_FAwiz_3 02_JP_FAwiz_2 01_JP_FAwiz_1 10_JP_FArzut_1 00_JP_FArzut_3