Prezentowana łazienka była nie lada wyzwaniem, pierwotnie pełniła rolę toalety gościnnej. Po remoncie pomieszczenie to poza funkcjami gościnnymi miało również zaspokajać codzienne potrzeby kilkorga domowników w różnym wieku. Na stosunkowo małej powierzchni (4,5m2) miałam zmieścić dużą komfortową umywalkę, miskę WC z opcją bidetu, kabinę prysznicową (minimum 90×90) z dużą deszczownicą, wygodne szafki na przechowywanie ręczników i chemii a przede wszystkim nowoczesną, wielofunkcyjną saunę z lampami infrared, chromo i aromaterapią. Dodatkowo, poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki, łazienka ta miała nabrać zdecydowanie bardziej nowoczesny niż dotychczas charakter.

wiz_8__JP_azienka_z_sauna

Zamówiliśmy saunę produkowaną pod wymiar i wstawiliśmy ją we wnękę obok komina. Wąską przestrzeń pozostałą obok sauny wypełniłam praktycznymi, drewnianymi półkami pod wymiar, podświetlonymi LED. Na przeciwko drzwi wejściowych znajduje się wygodna 120cm umywalka Marmorin Talia wraz z drewnianą szafką Coco z kolekcji Massimo Design a nad nią duże, podświetlone lustro klejone do ściany. Na lewo od lustra, nad miską ustępową, szafka wisząca z lustrzanymi plecami (Coco z Massimo Design). Kolejne wąskie i wysokie lustro (od podłogi do sufitu) umieściłam na ścianie obok miski ustępowej. Dzięki takiej ilości luster wchodząc do łazienki mamy wrażenie dużo większej przestrzeni niż w rzeczywistości.

wiz_7__JP_azienka_z_sauna

Ponieważ w tej małej łazience nie było miejsca na oddzielny bidet, zaproponowałam zamontować obok WC rączkę natryskową Bidetta firmy Oras połączoną z baterią podtynkową, która daje dużo większe możliwości użytkowe niż zwykły bidet (więcej informacji o tym produkcie w dziale Porady).

wiz_6__JP_azienka_z_sauna

Ambitnym planem było umieszczenie na pozostałej powierzchni komfortowej kabiny prysznicowej. Nie było już miejsca na standardowe rozwiązania, dlatego zaproponowałam dwuskrzydłowe drzwi wahadłowe z możliwością złożenia płasko na ścianę Kermi Atea oraz odpływ liniowy Kessel Compact zamiast brodzika. W ten sposób kabina zajmuje przestrzeń łazienki tylko podczas kąpieli i “znika” zaraz po niej, przez złożenie drzwi. Rezygnując z grzejnika łazienkowego na rzecz ogrzewania podłogowego (mata elektryczna firmy Devi) podłoga po kąpieli bardzo szybko wysycha i jest przyjemnie ciepła dla stóp. Maty Devi zastosowano również pod lustrami, przez co lustra nie parują. Ze względu na wysoką jakość produktów oraz ich nowoczesny, purystyczny design wybrałam armaturę Hanshgrohe Raindance Select z termostatem oraz PuraVida o klarownej i spokojnej formie.

wiz_5__JP_azienka_z_sauna

Mimo, że łazienka miała nabrać wyraźnie nowoczesnego charakteru inwestor nie zgodził się na płytki ceramiczne o jasno-szarym odcieniu i pozostał przy beżach i brązach. Na wizualizacji widać połączenie ceramiki Paradyż z kolekcji My Way Santa Ceterina (wzór nawiązujący do włoskich polerowanych marmurów, powierzchnia o lustrzanym odbiciu) z półmatowym drewnem dębowym w ciemno-brązowym, czekoladowym wybarwieniu. Bardzo nowoczesne rozwiązanie to podświetlany taśmami LED sufit napinany, wykonany z przeziernej kremowej tkaniny o matowym wykończeniu. Przy wyłączonych LED’ach wygląda jak zwykły sufit, a przy zapalonych, jak ogromny plafon dający wrażenie wielkiego świetlika sufitowego, przez który wnika naturalne światło dzienne.

Projekt został zwieńczony sukcesem – udało mi się dopasować takie wyposażenie i materiały, iż spełnione zostały wszystkie wstępne założenia.

wiz_4__JP_azienka_z_sauna wiz_3__JP_azienka_z_sauna wiz_2__JP_azienka_z_sauna wiz_1__JP_azienka_z_saunarzut_4_azienka_z_sauna rzut_3_azienka_z_sauna