Bądź EKO – praktyczne sposoby na domowe odpady

Dbałość o środowisko to już nie tylko moda, ani narzucony przez urzędników przepis. Świadomość ekologiczna Polsków stale wzrasta, uczymy się, w jaki sposób zachować piękno przyrody dla kolejnych pokoleń. Choć na początku segregowanie odpadów może wydać się kłopotliwe, sam proces nie jest skomplikowany i z czasem staje się nawykiem. Żeby ułatwić sobie sortowanie śmieci warto zastosować kilka pomysłowych rozwiązań, a przede wszystkim należy odpowiednio wyposażyć swoją kuchnię.

Na początek szybki test.

Zanim postanowimy zaopatrzyć się w zestaw sortowników, warto przez co najmniej tydzień rejestrować ilość i rodzaj odpadów, które powstają w naszym gospodarstwie domowym. Dzięki temu, szybko będzie można się przekonać jakich sortowników potrzebujemy.

Wszystko w jednym miejscu

Systemy segregowania odpadów Franke pozwalają zmieścić wszystkie rodzaje śmieci w jednej szafce. Warto je uwzględnić podczas planowania remontu kuchni, czy aranżowania kuchennej przestrzeni po raz pierwszy. Sortowniki sprawdzą się też w kuchniach już istniejących i pomogą dostosować przestrzeń pod blatami do nowych przepisów dotyczących śmieci. Wykonany z przetworzonych butelek model Sorter Mini można zamontować w szafce z drzwiami otwieranymi na prawą lub lewą stronę. Systemy Trolley, Cube, Seria700 i nową linię Garbo montuje się w szafkach z wysuwanym frontem o szerokości 30, 45, 60 oraz 90 cm, a także w szafkach narożnych. Sortowniki Franke pozwalają na segregację 2, 3 lub 4 rodzajów śmieci, dzięki wygodnym pojemnikom o pojemności 8, 12,18 lub 20 l. Wszystkie modele cechuje ergonomiczne wzornictwo, neutralna kolorystyka i zastosowanie funkcjonalnych detali, takich jak pokrywy, które zatrzymują zapachy wewnątrz sortownika czy kolorowe klipsy ułatwiające orientację w przeznaczeniu poszczególnych pojemników.

Zanim wybierzemy nowy zlewozmywak.

Zanim wybierzemy nowy zlewozmywak warto rozważyć wykorzystanie możliwości jakie dają nowoczesne młynki do odpadów. Nowa linia młynków do odpadów Franke TP to trzy modele o różnej wielkości i mocy od 2600 do 2800 W. Można je montować do zlewozmywaków ze specjalnym odpływem o szerokości 3½’’, które znajdziemy w bogatej ofercie Franke. Dzięki zastosowaniu młynków resztki jedzenia oraz drobne odpady organiczne można wyrzucać bezpośrednio do zlewozmywaka. Działanie młynka polega na ich dokładnym rozdrobnieniu. Rozwiązanie to pozwala na znaczne ograniczenie odpadów tzw. biodegradowalnych, które trafią bezpośrednio do oczyszczalni zamiast na wysypisko śmieci.

„Młynek do odpadów poradzi sobie z większością domowych odpadków organicznych, które powstają w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków. Kości z kurczaka, obierki, skorupki z jajek z powodzeniem można zutylizować w „odpływie” zamiast składować je w koszu na śmieci. Dzięki temu nie mamy kłopotu z gromadzeniem tego rodzaju odpadów oraz nieprzyjemnym zapachem, który może się z nich wydobywać. Aby pozbyć się odpadków organicznych wystarczy odkręcić wodę, wrzucić odpady oraz włączyć młynek za pomocą pneumatycznego włącznika, który dla wygody użytkownika może być zamontowany w blacie. Urządzenie można montować do naszych zlewozmywaków stalowych, kompozytowych i granitowych. Młynek podłączamy bezpośrednio do odpływu zlewozmywaka a następnie łączymy go z odpływem do kanalizacji. Ważne jest, aby szerokość odpływu zlewozmywaka wynosiła 3,5 cala. Przy zlewozmywakach kompozytowych należy zwrócić także uwagę na to, aby grubość komory przy otworze nie była większa niż 12 milimetrów. Urządzenia o większej mocy z pewnością będą przydatne dla rodzin kilkuosobowych, dla gospodarstw jednoosobowych wystarczy młynek o najniższej mocy TP -50 (2600W). Młynki można montować w zasadzie w każdej kuchni, jeśli tylko zlewozmywak spełnia opisane wcześniej wymagania, jednak w przypadku starych instalacji sanitarnych przed montażem warto upewnić się czy rury w naszej kanalizacji są odpowiednio szerokie a tym samym drożne, dzięki czemu urządzenie będzie działało sprawnie. Przy montażu młynka, jak i zlewozmywaka, zalecamy skorzystanie z usługi wykwalifikowanego instalatora.”

FRANKE TECTONITE® – kuchnia przyszłości

Zlewozmywaki Franke wykonane z Tectoniteu® otwierają nowy rozdział na temat wyposażenia kuchni. Długie włókna szklane pokryte specjalną warstwą ochronną oraz nieprzemakalną teksturą auto-sleeve dają zupełnie nowy standard w myśleniu o zlewozmywaku.

Materiał Tectonite® jest odporny na wysokie temperatury – nawet do 300° C (rozgrzana blacha wyjęta z piekarnika ma ok. 230°C) a więc wszystkie kuchenne czynności można wykonywać bez obaw. Tectonite® doskonale znosi uderzenia, zadrapania, ścieranie, a to za sprawą drobinek szkła, które znajdują się w wewnętrznej powłoce. Technologia Tectonite® odporna jest także na powstawanie plam, a także na promieniowanie UV, dzięki czemu zlewozmywaki te przez długie lata posiadają trwały, intensywny kolor.

Matowa powłoka i oryginalna, metalizowana kolorystyka nadają zlewozmywakom własny charakter, który można poskromić tylko w nowoczesnych, kuchennych aranżacjach. Tectonite® jest nie tylko niezwykle odporny, ale także zaskakująco lekki, dzięki temu transport i montaż jest znacznie łatwiejszy.

Zlewozmywaki wykonane z materiału Tectonite® dostępne są w linii Sirius w kilku wersjach, jedno, półtora, dwu komorowej, z ociekaczem lub bez. Nowością w ofercie Franke jest linia Orion, którą charakteryzuje lekkość formy, zaokrąglone kształty, doskonale wpisujące się w obowiązujące trendy wzornicze.

Zlewozmywaki Sirius i Orion dostępne są w modnych, klasycznych kolorach takich jak onyx, orzechowy oraz biel polarna.

Bądź EKO

Zlewozmywaki Sirius oraz Orion to przykład produktów, które przenoszą popularny trend także do aranżacji wnętrz. Materiał Tectonite® produkowany jest bowiem z naturalnych komponentów – szkła oraz żywicy, które w 100 % podlegają recyklingowi. Franke jest jedynym producentem, który opracował i opatentował Tectonite®.