Trwałość i bezpieczeństwo instalacji wewnętrznych nabierają szczególnego znaczenia w przypadku zakładów produkcyjnych. Muszą one być tutaj przygotowane na wyjątkowo duże obciążenia eksploatacyjne. Dlatego w nowej hali fabryki WIKA we Włocławku postawiono na systemy Viega z miedzi i stali nierdzewnej. Wykonano w nich instalacje przemysłowe i wody użytkowej.

WIKA Polska to kontynuacja 100-letniej tradycji Kujawskiej Fabryki Manometrów, której historia sięga 1916 r. W grudniu 2000 r. KFM połączyła się z partnerem strategicznym WIKA Alexander Wiegand GmbH & Co. i od tego czasu stanowi część międzynarodowego koncernu. Obecnie z linii produkcyjnych we Włocławku schodzi ponad 31 mln przyrządów rocznie a powierzchnia produkcyjna wynosi 22 333 m². Priorytetową rolę w polityce firmy odgrywa zachowanie najwyższych standardów jakości. Dotyczy to nie tylko samego procesu produkcji, ale również całej infrastruktury technicznej, w tym instalacji wewnętrznych. Sprawdzone produkty firmy Viega doskonale spełniają te kryteria.

Optymalny dobór materiałów

System Sanpress Inox został zastosowany w instalacjach wody użytkowej i technologicznej (średnice do 108 mm) oraz wody demineralizowanej (do 64 mm). Stal nierdzewna, z której wyprodukowane są rury i złączki, to najlepsze możliwe rozwiązanie pod względem odporności na korozję. W połączeniu z bezpieczną techniką zaprasowywania na zimno, materiał ten daje gwarancję wieloletniej trwałości instalacji, bezawaryjnej eksploatacji i niezawodnego działania.

Kolejnym rozwiązaniem firmy Viega wykorzystanym w nowej hali montażowej we Włocławku jest Profipress, sprawdzony system kształtek zaprasowywanych z miedzi i brązu, przeznaczonych do łączenia klasycznych rur miedzianych zgodnych z normą PN-EN 1057. Wykonano w nim instalacje argonu (średnice do 22 mm), próżniową (do 64 mm), oleju silikonowego (do 64 mm) oraz sprężonego powietrza (do 108 mm).

Kluczową sprawą w przypadku prac montażowych w fabryce WIKA było zapewnienie ściśle określonego ciśnienia w instalacjach, ponieważ może to mieć wpływ na jakość końcową wytwarzanych tam produktów. Sprawdzone systemy Viega gwarantują precyzyjne utrzymanie tych parametrów. Instalacje wody użytkowej, technologicznej i demineralizowanej pracują przy stałym ciśnieniu 6 bar. Dla instalacji argonu jest to 5 bar, dla gliceryny 5,6 bara, a dla sprężonego powietrza 10,5 bara.

Szybszy i bezpieczniejszy montaż

Systemy Viega zastosowane w fabryce firmy WIKA oparte są na nowoczesnej technologii zaprasowywania na zimno. Pozwala ona zaoszczędzić nawet do 50% czasu w porównaniu z innymi sposobami łączenia rur. Ponadto zaprasowywanie kształtek zamiast lutowania miedzi lub spawania stali odpornej na korozję zdecydowanie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez wykonawcę. „Z systemami Viega pracowaliśmy już wcześniej, przy montażu instalacji w innych halach. Zarówno inwestor, jak i my, jako firma wykonawcza jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. Technika zaprasowywania niesamowicie ułatwia i przyspiesza prace, zwłaszcza przy dużych średnicach. Montaż jest znacznie dokładniejszy i bezpieczniejszy niż w przypadku spawania czy lutowania” – tłumaczy Piotr Kurlapski, inżynier budowy w firmie Hydro-Kan, która wykonywała instalacje w fabryce we Włocławku.

Instalacje w halach produkcyjnych wymagają zastosowania różnorodnych materiałów. W fabryce WIKA zastosowano m.in. rury z miedzi, stali węglowej i stali nierdzewnej.

Tranzyty instalacji w nowej hali produkcyjnej wykonane w systemach Profipress i Sanpress Inox.

Dzięki systemom zaprasowywanym Viega, montaż rurociągów pod dachem, na wysokości kilkunastu metrów, był łatwy i bezpieczny.

Instalacje mediów specjalnych zasilających maszyny produkcyjne: niezwykle ważną sprawą było tu zapewnienie ściśle określonego ciśnienia.