Po co utrudniać sobie prace instalacyjne, kiedy istnieje tak prosta metoda łączenia rur? Oto pytanie, które firma Viega stawia instalatorom z 15 różnych krajów, w ramach szeroko zakrojonej kampanii marketingowej. Główny przekaz oparty jest na haśle „Don’t work hard. Work smart”, odnoszącym się do kluczowych korzyści oferowanych przez technikę zaprasowywania, czyli szybszym montażu i bezpieczeństwie. Jako jeden z wiodących światowych dostawców rozwiązań sanitarnych i grzewczych, Viega chce przekonać zwolenników spawania i lutowania, by wypróbowali w swojej pracy bardziej ekonomiczną alternatywę. W tym celu przygotowano przyciągające uwagę reklamy, materiały video oraz broszury informacyjne.

 W 1995 roku firma Viega rozpoczęła produkcję systemu Profipress, przeznaczonego do łączenia rur miedzianych poprzez zaprasowywanie na zimno. Od tego czasu, ta szybka i bezpieczna technologia, stanowiąca wygodną alternatywę dla tradycyjnych metod montażu instalacji, upowszechniła się na całym świecie. Obecnie zaprasowywanie to w wielu krajach najczęściej wybierana metoda łączenia rur z miedzi, stali nierdzewnej, a także z tworzyw sztucznych.

Co jest przyczyną rosnącej popularności tej technologii? To właśnie ma pokazać nowa kampania informacyjna firmy Viega pod hasłem „Don’t work hard. Work smart”, Odwołuje się ona do prawdziwych przykładów, które każdy wykonawca dobrze zna ze swojej codziennej pracy. To najlepszy sposób by pokazać, jak technologia zaprasowywania może usprawnić montaż skomplikowanych instalacji, eliminując problemy związane z używaniem ciężkich butli z gazami technicznymi, męczącym lutowaniem połączeń ponad głową czy stosowaniem zabezpieczeń przeciwpożarowych podczas spawania. Połączenia zaprasowywane pozwalają również zaoszczędzić nawet do 80% czasu w porównaniu ze spawaniem, zależnie od średnicy przewodów. Wszystkie te korzyści zawdzięczamy prostej metodzie, która wymaga jedynie przycięcia rury na określoną długość, nałożenia złączki i zaciśnięcia jej.

 Bezpieczeństwo z profilem SC-Contur

Kampania informacyjna podkreśla jednocześnie wyższy poziom bezpieczeństwa, gwarantowany przez złączki Viega, wyposażone w profil SC-Contur. Rozwiązanie to pozwala natychmiast zauważyć podczas próby szczelności każde przypadkowo niezaprasowane połączenie. Po prawidłowym zaprasowaniu pozostaje ono trwale szczelne. W ten sposób wykluczamy ryzyko kosztownej awarii, która mogłaby pojawić się po uruchomieniu instalacji.

Różnorodność zastosowań

Oferta firmy Viega dostępna jest na niemal każdym rynku i obejmuje systemy zaprasowywane do rur ze wszystkich standardowych materiałów – od miedzi i stali nierdzewnej, po tworzywa sztuczne i stal grubościenną. Dzięki różnorodnym elementom uszczelniającym, nasze złączki mogą być stosowane nie tylko w instalacjach wody użytkowej, grzewczych czy gazowych, ale również w instalacjach przemysłowych do sprężonego powietrza lub gazów oraz w systemach solarnych i sieciach ciepłowniczych.

Więcej informacji na stronie: www.viega.pl/TechnologiaZaprasowywania

Rozmowa z Jackiem Lange, Dyrektorem Viega Sp. z o.o.

 Viega to globalny dostawca rozwiązań w dziedzinie techniki instalacyjnej. Dlaczego właśnie teraz firma przeprowadza na polskim rynku tak szeroką kampanię informacyjną, dotyczącą połączeń zaprasowywanych?

 Jako jeden z wiodących światowych producentów systemów do instalacji grzewczych i sanitarnych, robimy wszystko, by praca z naszymi produktami była dla wykonawców łatwiejsza, bezpieczniejsza i ekonomiczna. Technologia połączeń zaprasowywanych jest bez wątpienia najlepszym sposobem, by osiągnąć te zamierzenia. Pozwala ona nie tylko zaoszczędzić mnóstwo czasu w porównaniu ze spawaniem czy lutowaniem, ale również gwarantuje dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, gównie ze względu na brak ryzyka pożaru. Większość instalatorów słyszała już o zaletach tej technologii, ale wciąż stosuje tradycyjne metody łączenia rur, które bez problemu można zastąpić połączeniami zaprasowywanymi. To właśnie do nich chcemy dotrzeć poprzez naszą kampanię informacyjną.

Jakie są najważniejsze zalety techniki połączeń zaprasowywanych z Pana punktu widzenia?

 Uważam, że największe zalety to wyraźna oszczędność czasu, jaką możemy uzyskać w porównaniu ze spawaniem i lutowaniem oraz bezpieczeństwo montażu, ponieważ nie używamy otwartego ognia. Zapewnia to ogromne korzyści zarówno wykonawcom, jak i firmom instalacyjnym. Jednocześnie zaprasowywanie może stanowić dla nich bardziej ekonomiczną alternatywę w porównaniu z tradycyjnymi metodami łączenia rur w konkretnych sytuacjach montażowych.

Do jakiego typu instalacji i materiałów przeznaczona jest szybka i bezpieczna technika zaprasowywania firmy Viega?

 Nie ma tutaj w zasadzie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wybór materiałów, z którymi można pracować w naszych systemach, więc wykonawcy mogą dalej wybierać to, co najbardziej im odpowiada, niezależnie czy będzie to miedź, stal nierdzewna, stal grubościenna czy tworzywa sztuczne. Naszym głównym celem jest zwiększenie zaufania instalatorów do technologii zaprasowywania. Dodatkowo chcemy ich uświadamiać, że technika ta może być bez problemu łączona z ramach tej samej instalacji z tradycyjnymi metodami, takimi jak spawanie czy lutowanie.

Jack Lang, połączenia zaprasowywane, SC-Contur, Profipress, szybszy montaż, bezpieczeństwo

Kampania informacyjna firmy Viega bazuje na wymownych obrazach, które mają pokazać przewagę techniki zaprasowywania na przykładzie konkretnych sytuacji montażowych. Na powyższym zdjęciu porównano ciężki sprzęt konieczny do spawania z dużo lżejszym i łatwiejszym w obsłudze urządzeniem do zaprasowywania złączek. (Zdjęcie: Viega)

Jack Lang, połączenia zaprasowywane, SC-Contur, Profipress, szybszy montaż, bezpieczeństwo

Praktyczne zaciskarki Viega pozwalają na wyjątkowo łatwy montaż złączek, nawet w ciężkich warunkach. (Zdjęcie: Viega)

Jack Lang, połączenia zaprasowywane, SC-Contur, Profipress, szybszy montaż, bezpieczeństwo

Dzięki sprawdzonemu profilowi SC-Contur oraz cylindrycznemu prowadzeniu rury i podwójnemu zaprasowaniu (przed i za karbem z uszczelką) połączenia zaprasowywane Viega gwarantują bezpieczeństwo i trwałą szczelność. (Zdjęcie: Viega)